suomibanner

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki ja ritarimerkki solkineen saajat

olymp 1

 

Itsenäisyyden 50-vuotisjuhlavuotena 1967 olympiavoittajia palkittiin ensimmäisen kerran Suomen Leijonan I luokan ritarimerkillä solkineen. Vuonna 2012 paralympiavoittajaa palkittiin ensimmäisen kerran tällä kunniamerkillä.

Itsenäisyyden 100-vuotisjuhlavuotena ritarikuntien suurmestari on päättänyt palkita olympia- ja paralympiavoittajia. Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki solkineen annetaan yksilölajien olympia- ja paralympiavoitosta. Suomen Leijonan ritarimerkki solkineen annetaan joukkuelajien olympia- ja paralympiavoitosta.

Soljen laadun ja muodon määrää ritarikuntien suurmestari.

 

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkin solkineen 
(SL R I sk.)

Olympiavoittajat:

Paralympiavoittajat:

Suomen Leijonan ritarimerkin solkineen (SL R sk.)

 Olympiavoittajat:

Paralympiavoittajat:

 Suomen Leijonan I luokan ritarimerkin solkineen saaneet olympiavoittajat

1967    
Nimi
Olympialaiset Laji
Alatalo, Toimi Johannes Squaw Valley 1960 Hiihto, 4 x 10 km
Anttila, Kalle Antwerpen 1920
Pariisi 1924
Paini, vapaa 67,5 kg
Paini, kreikkalais-roomalainen 62 kg
Ekman, Eugen Oskar Georg Rooma 1960 Voimistelu, hevonen
Eteläpää, Mirja Kyllikki Cortina d'Ampezzo 1956 Hiihto, 3 x 5 km
Gröndahl, Kelpo Helsinki 1952 Paini, kreikkalais-roomalainen 87 kg
Haavisto, Arvo Amsterdam 1928 Paini, vapaa 72 kg
Hakulinen, Veikko Johannes Oslo 1952
Cortina d'Ampezzo 1956
Squaw Valley 1960
Hiihto, 50 km
Hiihto, 30 km
Hiihto, 4 x 10 km
Hasu, Heikki Vihtori St. Moritz 1948
Oslo 1952
Yhdistetty hiihto
Hiihto, 4 x 10 km
Hietanen, Yrjö Jalmari Helsinki 1952
Helsinki 1952
Melonta, K-2 1000 m
Melonta, K-2 10 000 m
Huhtala, Väinö Veikko Sakari Squaw Valley 1960 Hiihto, 4 x 10 km
Huhtanen, Veikko Aarne Lontoo 1948 Voimistelu, moniottelu
Voimistelu, hevonen
Voimistelu, joukkuekilpailu
Hyvärinen, Antti Abram Cortina d'Ampezzo 1956 Mäkihyppy
Hämäläinen, Kalevi Nikolai Squaw Valley 1960 Hiihto, 50 km
Hämäläinen, Pentti Olavi Helsinki 1952 Nyrkkeily, 54 kg
Iso-Hollo, Volmari Fritiof Los Angeles 1932
Berliini 1936
Yleisurheilu, 3000 m esteet
Yleisurheilu, 3000 m esteet
Jakobsson, Ludovika Antwerpen 1920 Taitoluistelu, pariluistelu
Järvinen, Matti Henrik Los Angeles 1932 Yleisurheilu, keihäänheitto
Kankkonen, Esa Veikko Antero Innsbruck 1964 Mäkihyppy, normaalimäki
Karppinen, Klaes Garmisch-Partenkirchen 1936 Hiihto, 4 x 10 km
Korhonen, Urpo Pentti Oslo 1952 Hiihto, 4 x 10 km
Laitinen, Kalevi Johannes Lontoo 1948 Voimistelu, joukkuekilpailu
Larva, Harri Edvin Amsterdam 1928 Yleisurheilu, 1500 m
Lehtinen, Lauri Aleksander Los Angeles 1932 Yleisurheilu, 5000 m
Lehtonen, Kyösti Emil Melbourne 1956 Paini, kreikkalais-roomalainen 67 kg
Lehtonen, Lydia Oslo 1952 Hiihto, 10 km
Leino, Eino Antwerpen 1920 Paini, vapaa 75 kg
Liimatainen, Heikki Antwerpen 1920
Pariisi 1924
Yleisurheilu, maastojuoksun joukkuekilpailu
Yleisurheilu, maastojuoksun joukkuekilpailu
Linnosvuo, Pentti Tapio Melbourne 1956
Tokio 1964
Ammunta, vapaapistooli
Ammunta, olympiapistooli
Lonkila, Paavo Olavi Oslo 1952 Hiihto, 4 x 10 km
Loukola, Toivo Aarne Amsterdam 1928 Yleisurheilu, 3000 m esteet
Lähde, Matti Ensio Garmisch-Partenkirchen 1936 Hiihto 4 x 10 km
Markkanen, Väinö Johannes Tokio 1964 Ammunta, vapaapistooli
Mäkelä, Tapio Valfrid Oslo 1952 Hiihto, 4 x 10 km
Mäkinen, Kaarlo Edvin Amsterdam 1928 Paini, vapaa 56 kg
Mäkinen, Rauno Leonard Melbourne 1956 Paini, kreikkalais-roomalainen 62 kg
Mäntyranta, Eero Antero Squaw Valley 1960
Innsbruck 1964
Innsbruck 1964
Hiihto, 4 x 10 km
Hiihto, 15 km
Hiihto, 30 km
Nevala, Pauli Lauri Tokio 1964 Yleisurheilu, keihäänheitto
Nurmela, Sulo Garmisch-Partenkirchen 1936 Hiihto, 4 x 10 km
Nurmi, Paavo Johannes Antwerpen 1920
Antwerpen 1920
Antwerpen 1920
Pariisi 1924
Pariisi 1924
Pariisi 1924
Pariisi 1924
Pariisi 1924
Amsterdam 1928
Yleisurheilu, 10 000 m
Yleisurheilu, maastojuoksu
Yleisurheilu, maastojuoksun joukkuekilpailu
Yleisurheilu, 1500 m
Yleisurheilu, 5000 m
Yleisurheilu, maastojuoksu
Yleisurheilu, maastojuoksun joukkuekilpailu
Yleisurheilu, 3000 m joukkuejuoksu
Yleisurheilu, 10 000 m
Pihlajamäki, Hermanni Los Angeles 1932 Paini, vapaa 61 kg
Rantanen, Siiri Johanna Cortina d'Ampezzo 1956 Hiihto, 3 x 5 km
Rautavaara, Kai Tapio Lontoo 1948 Yleisurheilu, keihäänheitto
Ritola, Ville Pariisi 1924
Pariisi 1924
Pariisi 1924
Pariisi 1924
Amsterdam 1928
Yleisurheilu, 10 000 m
Yleisurheilu, 3000 m esteet
Yleisurheilu, maastojuoksun juokkuekilpailu
Yleisurheilu, 3000 m joukkuejuoksu
Yleisurheilu, 5000 m
Saarinen, Veli Selim Lake Placid 1932 Hiihto, 50 km
Saaristo, Juho Julius Tukholma 1912 Yleisurheilu, keihäänheitto, molemmat kädet
Saarvala, Ale Berliini 1936
Lontoo 1948
Voimistelu, rekki
Voimistelu, joukkuekilpailu
Saimo, Sylvi Riitta Helsinki 1952 Melonta, K-1 500 m
Salmi, Sulo Arttur Lontoo 1948 Voimistelu, joukkuekilpailu
Salminen, Ilmari Berliini 1936 Yleisurheilu, 10 000 m
Savolainen, Heikki Ilmari Lontoo 1948
Lontoo 1948
Voimistelu, hevonen
Voimistelu, joukkuekilpailu
     
Stenroos, Albin Oskar Pariisi 1924 Yleisurheilu, maraton
Strömberg, Thorvald Lennart Helsinki 1952 Melonta, K-1 10 000 m
Suvio, Sten Berliini 1936 Nyrkkeily, 66,6 kg
Teräsvirta, Einari Allan Lontoo 1948 Voimistelu, joukkuekilpailu
Thunberg, Clas Chamonix 1924
Chamonix 1924
Chamonix 1924
St. Moritz 1928
St. Moritz 1928
Pikaluistelu, 1500 m
Pikaluistelu, 5000 m
Pikaluistelu, yhteispisteet
Pikaluistelu, 500 m
Pikaluistelu, 1500 m
Weckman, Johan Verner Ateena 1906
Lontoo 1908
Paini, kreikkalais-roomalainen 85 kg
Paini, kreikkalais-roomalainen 93 kg
Vesterlund, Edvard Vilhelm Pariisi 1924 Paini, kreikkalais-roomalainen 75 kg
Vilander, Sirkka Cortina d'Ampezzo 1956 Hiihto, 3 x 5 km
Wires, Kurt Oskar Helsinki 1952
Helsinki 1952
Melonta, K-2 1000 m
Melonta, K-2 10 000 m
Väre, Emil Ernst Antwerpen 1920
Tukholma 1912
Paini, kreikkalais-roomalainen 67,5 kg
Paini, kreikkalais-roomalainen 67,5 kg
Yrjölä, Paavo Ilmari Amsterdam 1928 Yleisurheilu, kymmenottelu
     
1968   Alkuun
Nimi Olympialaiset Laji
Taipale, Armas Tukholma 1912
Tukholma 1912
Yleisurheilu, kiekonheitto
Yleisurheilu, kiekonheitto, molemmat kädet
     
1972    Alkuun
Nimi Olympialaiset Laji
Kangasniemi, Kaarlo Olavi México City 1968 Painonnosto, 90 kg
Mustonen, Kaija Grenoble 1968 Pikaluistelu, 1500 m
Vasala, Pekka München 1972 Yleisurheilu, 1500 m
Virén, Lasse Artturi München 1972
München 1972
Montreal 1976
Montreal 1976
Yleisurheilu, 5000 m
Yleisurheilu, 10 000 m
Yleisurheilu, 5000 m
Yleisurheilu, 10 000 m
     
1985    Alkuun
Nimi Olympialaiset Laji
Kirvesniemi, Marja-Liisa Sarajevo 1984
Sarajevo 1984
Sarajevo 1984
Hiihto, 5 km
Hiihto, 10 km
Hiihto, 20 km
Karppinen, Pertti Johannes Montreal 1976
Moskova 1980
Los Angeles 1984
Soutu, yksiköt
Soutu, yksiköt
Soutu, yksiköt
     
2017   Alkuun
Nimi Olympialaiset Laji
Harju, Arsi Ilari Sydney 2000 Yleisurheilu, kuulantyöntö
Härkönen, Arto Kalevi Los Angeles 1984 Yleisurheilu, keihäänheitto
Kolehmainen, Mikko Yrjö Ilmari Barcelona 1992 Melonta, K-1 500 m
Korjus, Seppo Tapio Aleksanteri Soul 1988 Yleisurheilu, keihäänheitto
Lahtela, Janne Petteri Salt Lake City 2002 Freestylehiihto, kumparelasku
Lajunen, Samppa Kalevi Salt Lake City 2002
Salt Lake City 2002
Salt Lake City 2002
Yhdistetty hiihto, normaalikilpailu
Yhdistetty hiihto, sprinttikilpailu
Yhdistetty hiihto, joukkuekilpailu
Matikainen-Kallström, Marjo Tuulevi Calgary 1988 Hiihto, 5 km
Mäkelä-Nummela, Satu Silja Päivikki Peking 2008 Ammunta, trap
Nieminen, Toni Markus Albertville 1992
Albertville 1992
Mäkihyppy, suurmäki
Mäkihyppy, joukkuemäki
Nykänen, Matti Ensio Sarajevo 1984
Calgary 1988
Calgary 1988
Calgary 1988
Mäkipyppy, suurmäki
Mäkipyppy, normaalimäki
Mäkipyppy, suurmäki
Mäkipyppy, joukkuemäki
Poikolainen, Tomi Jaakko Moskova 1980 Jousiammunta, yksilökilpailu
Rantanen, Heli Orvokki Atlanta 1996 Yleisurheilu, keihäänheitto
Rechardt, Esko Tapani Moskova 1980 Purjehdus, Finnjolla
Rolig, Anne Marjut Astrid Albertville 1992 Hiihto, 5 km perinteinen
Salomäki, Jouko Johannes Los Angeles 1984 Paini, kreikkalais-roomalainen 74 kg
Soininen, Jani Markus Nagano 1998 Mäkihyppy, normaalimäki
Takalo, Anni Helena Innsbruk 1976 Hiihto, 5 km
Ukkola, Pertti Olavi Montreal 1976 Paini, kreikkalais-roomalainen 57 kg
     
2018   Alkuun
Nimi Olympialaiset Laji
Niskanen, Iivo Henrik PyeongChang 2018  Hiihto, 50 km perinteinen

 

 Suomen Leijonan ritarimerkin solkineen saaneet olympiavoittajat

2017 Alkuun
Nimi Olympialaiset Laji
Jauhojärvi, Sami Sotši 2014 hiihto, parisprintti
Johanson, Thomas Mark Mikael Sydney 2000 purjehdus 49e
Järvi, Jyrki Heikki Sydney 2000 purjehdus 49e
Koivisto, Arto Ilmari Innsbruk 1976 hiihto, 4 x 10 km
Laakkonen, Risto Juhani Albertville 1992 mäkihyppy, joukkuemäki
Laitinen Mika Antero Albertville 1992 mäkihyppy, joukkuemäki
Manninen, Hannu Kalevi Salt Lake City 2002 yhdistetty hiihto, joukkuekilpailu
Mantila Jari Sakari Salt Lake City 2002 yhdistetty hiihto, joukkuekilpailu
Mieto Juha Iisakki Innsbruk 1976 hiihto, 4 x 10 km
Nikkola, Ari-Pekka Calgary 1988
Albertville 1992
mäkihyppy, suurmäki, joukkuemäki
mäkihyppy, joukkuemäki
Niskanen, Iivo Henrik Sotši 2014 hiihto, parisprintti
Pitkänen, Matti Keijo Juhani Innsbruk 1976 hiihto, 4 x 10 km
Puikkonen, Jari Markus Calgary 1988 mäkihyppy, joukkuemäki
Tallus, Jaakko Tapio Salt Lake City 2002 yhdistetty hiihto, joukkuekilpailu
Teurajärvi, Pertti Benjam Innsbruk 1976 hiihto, 4 x 10 km
Ylipulli, Tuomo Sakari Calgary 1988 mäkihyppy, joukkuemäki


Suomen Leijonan I luokan ritarimerkin solkineen saaneet paralympiavoittajat

2012    Alkuun
Nimi Paralympialaiset Laji
Tähti, Leo-Pekka Johannes Ateena 2004 
Ateena 2004
Peking 2008 
Lontoo 2012 
Rio de Janeiro 2016
Yleisurheilu, pyörätuolikelaus T54 100 m
Yleisurheilu, pyörätuolikelaus T54 200 m
Yleisurheilu, pyörätuolikelaus T54 100 m
Yleisurheilu, pyörätuolikelaus T54 100 m
Yleisurheilu, pyörätuolikelaus T54 100 m
     
2017   Alkuun
Nimi Paralympialaiset Laji
Ala-Aho, Tiina Marita Sydney 2000 kuulantyöntö
Argillander, Jaana Salt Lake City 2002 maastohiihto, 10 km vapaa
Forsberg Jere Aleksi Juhan Lontoo 2012 jousiammunta, taljajousi miehet
Kari Tanja Salt Lake City 2002 maastohiihto, 15 km vapaa, 10 km vapaa,
5 km perinteinen, pystyhiihtäjät
Leinonen Minna Sinikka Ateena 2004 ampumaurheilu, ilmakivääri
Niinimäki, Markku Peking 2008 yleisurheilu, keihäänheitto
Piispanen, Toni Lontoo 2012 yleisurheilu, ratakelaus 100 m
Väre, Marjaana Ateena 2004 yleisurheilu, keihäänheitto
     
2018   Alkuun 
Nimi Paralympialaiset Laji
Suur-Hamari, Matti Lauri Antero  PyeongChang 2018 Lumilautacross
     

Suomen Leijonan ritarimerkin solkineen saaneet paraolympiavoittajat

2017    Alkuun
Nimi Paralympialaiset Laji
Alenius, Toni Eerik Lontoo 2012 maalipallo, miesten joukkue
Mattila, Jarno Johannes Lontoo 2012 maalipallo, miesten joukkue
Miinala, Erkki Ilmari Lontoo 2012 maalipallo, miesten joukkue
Montonen, Ville Eemil Lontoo 2012 maalipallo, miesten joukkue
Nousu, Tuomas Antero Lontoo 2012 maalipallo, miesten joukkue
Posio, Petri Kalevi Lontoo 2012 maalipallo, miesten joukkue

Alkuun