suomibanner

Annetut kunniamerkit

4.6.2014 annetut kunniamerkit

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt antaa 4.6.2014 ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit.

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki / Kommendörstecknet av I klass av Finlands Lejons orden

               Nikkilä, Markku Ilmari, kenraalimajuri, Helsinki
               Yhteensä: 1

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki / Kommendörstecknet av Finlands Vita Ros orden

               Valtonen, Veli Pekka, insinööriprikaatikenraali, Helsinki
               Yhteensä: 1

Suomen Leijonan komentajamerkki / Kommendörstecknet av Finlands Lejons orden

               Ahlberg, Jukka Tapio, eversti, Seinäjoki
               Eskelinen, Sampo Ilmari, eversti, Espoo
               Heinonen, Jyrki Erik, eversti, Tuusula
               Hutka, Markku Juhani, eversti, Ruotsinpyhtää
               Hyytiäinen, Mika Matti Tapani, insinöörieversti, Tampere
               Jouko, Pekka Antero, yleisesikuntaeversti, Lahti
               Järvi, Pekka Juhani, eversti, Parola
               Kuokkanen, Pertti Sakari, eversti, Helsinki
               Lagerstam, Kaarle Olavi, eversti, Porvoo
               Lammi, Petri Tapani, eversti, Tuusula
               Lehesjoki, Matti Ilmari, lääkintäeversti, Espoo
               Mikkola, Erkki Heikki Juhani, kommodori, Helsinki
               Partanen, Helena Onerva, puolustusasiainneuvos, Espoo
               Pennala, Jarmo Antero, kommodori, Lieto
               Pesari, Antti Sakari, eversti, Helsinki
               Posti, Pertti Kalevi, eversti, Hämeenlinna
               Rannikko, Kari-Pekka, eversti, Helsinki
               Santavuori, Mikko Usko Juhani, kommodori, Helsinki
               Sivén, Ossi Oskari, eversti, Kuopio
               Yhteensä: 19

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki / Riddartecknet av I klass av Finlands Vita Ros orden

               Aalto, Vesa Hannu Samuli, komentaja, Turku
               Aapro, Kari Tapio, komentaja, -
               Alho, Aki Kalervo, everstiluutnantti, Helsinki
               Aurén, Vesa Matti, kenttärovasti, Hamina
               Eerola, Arto Jorma Juhani, insinöörikomentaja, Hämeenlinna
               Etelämäki, Mauri Tapio, everstiluutnantti, Espoo
               Haavikko, Toivo Pekka, everstiluutnantti, Rovaniemi
               Hagfors, Martti Kalervo, tutkimusalajohtaja, Ylöjärvi
               Happonen, Vesa Antero, everstiluutnantti, Mikkeli
               Holma, Mika Heikki, everstiluutnantti, Helsinki
               Ilomäki, Janne Miika, everstiluutnantti, Helsinki
               Iltanen, Timo Juhani, everstiluutnantti, Mikkeli
               Kaikonen, Pasi Petri Juhani, insinöörieverstiluutnantti, Kouvola
               Kajanmaa, Tommi Petteri, everstiluutnantti, Helsinki
               Keskiruusi, Paavo Pasi, everstiluutnantti, Ikaalinen
               Knape, Kai Markus, neuvotteleva virkamies, Riihimäki
               Koponen, Heikki Jussi Olavi, everstiluutnantti, Järvenpää
               Kopra, Asko Heikki Tapani, everstiluutnantti, Helsinki
               Korhonen, Ismo Olavi, komentaja, Kirkkonummi
               Kuusela, Markku Kalevi, everstiluutnantti, Tampere
               Kuutsa, Reima Sakari, everstiluutnantti, Lahti
               Laine, Simo Antero, komentaja, Helsinki
               Lappi, Mikko Vilho Tapani, lääkintäkomentaja, Espoo
               Lehtoranta, Tuure Juhani, everstiluutnantti, Tampere
               Leppänen, Harri-Petteri, komentaja, Espoo
               Leskinen, Jouko Petri, insinöörieverstiluutnantti, Tampere
               Lindén, Tom Robert, överstelöjtnant, Esbo
               Mattila, Riku Pekka, everstiluutnantti, Kouvola
               Multanen, Jari Martti Ilmari, everstiluutnantti, Hyvinkää
               Mäkinen, Esa Johannes, insinöörieverstiluutnantti, Tampere
               Oksanen, Teijo Isto Ilmari, everstiluutnantti, Helsinki
               Olli, Petri Kai Eerik, everstiluutnantti, Kouvola
               Osmonen, Jari Heikki, everstiluutnantti, Sodankylä
               Pajari, Antti Petteri, everstiluutnantti, Helsinki
               Parviainen, Jouni Juhani, kenttärovasti, Kajaani
               Parviainen, Petri Olavi, komentaja, Helsinki
               Pellinen, Ari Pekka, everstiluutnantti, Helsinki
               Piikkilä, Timo Ensio, tarkastusneuvos, Vantaa
               Puistola, Juha-Antero, komentaja, Helsinki
               Rantala, Jari Sulevi, everstiluutnantti, Hämeenlinna
               Raulo, Juho Henrik, everstiluutnantti, Helsinki
               Ristimäki, Timo Marko Tapani, everstiluutnantti, Tuusula
               Saarinen, Mikko Sakari, komentaja, Kirkkonummi
               Sinkkonen, Jarmo Juhana, everstiluutnantti, Vantaa
               Sundqvist, Vesa Kalevi, everstiluutnantti, Helsinki
               Turkki, Timo Tapio, hallitusneuvos, Helsinki
               Turunen, Vilho Pekka, everstiluutnantti, Vantaa
               Uosukainen, Tuomo Taneli, everstiluutnantti, Vantaa
               Uusitalo, Harri Kalevi, everstiluutnantti, Ulvila
               Vaarala, Arto Petteri, everstiluutnantti, Mikkeli
               Vainio, Seppo Matti Tapio, everstiluutnantti, Helsinki
               Vanhanen, Reima Paavo Tapio, everstiluutnantti, Oulu
               Vuorela, Jari Jussi Pellervo, everstiluutnantti, Parola
               Vähäkangas, Petri Kaarlo Kristian, komentaja, Helsinki
               Värjyvirta, Vesa Pekka, everstiluutnantti, Oulu
               Ylitalo, Juha-Matti, insinöörieverstiluutnantti, Tampere
               Yhteensä: 56

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki / Riddartecknet av I klass av Finlands Lejons orden

               Aho, Petri Antero, majuri, Rovaniemi
               Ala-Ojala, Mika Johannes, majuri, Tampere
               Annala, Jussi Aarne Ilmari, majuri, Kouvola
               Anttila, Johan Lars Vilhelm, majuri, Laukaa
               Autio, Pasi Tapani, majuri, Helsinki
               Boström, Per-Elof Mikael, företagare, Kristinestad
               Eränen, Liisa Maria, sosiaalipäällikkö, Turku
               Filpus, Janne Petteri, insinöörimajuri, Kirkkonummi
               Haapamäki, Henrikki Juhana, majuri, Tampere
               Hakala, Ville Juha-Pekka, majuri, Jyväskylä
               Harala, Jari Pentti Mikael, majuri, Hömeenlinna
               Heikkinen, Risto Juhani, majuri, Kajaani
               Hellberg, Jari Ilmari, majuri, Helsinki
               Helvamo, René Christer, majuri, Hämeenlinna
               Heng, Kai Rudolf, erityisasiantuntija, Espoo
               Hietaniemi, Jussi Matti Akseli, komentajakapteeni, Turku
               Honkala, Jouni Kristian, sotilaslakimies, Turku
               Hänninen, Timo Kullervo, majuri, Oulu
               Iivonen, Kari Antti, majuri, Jämsä
               Ilvonen, Janne Kalevi, komentajakapteeni, Helsinki
               Innanen, Mikko Juhani, majuri, Kouvola
               Jokinen, Janne Matias, majuri, Savitaipale
               Jukka, Kai-Eerik, majuri, Hämeenlinna
               Junttila, Jouni Kristian, majuri, Laukaa
               Jämsen, Jussi Kaukonpoika, komentajakapteeni, Espoo
               Järvinen, Olli Johannes, majuri, Helsinki
               Jääskeläinen, Ilkka Ilari, majuri, Kerava
               Kangas, Jarmo Antero, majuri, Kankaanpää
               Karhiaho, Janne Mikael, majuri, Mikkeli
               Karila, Keijo Tapani, komentajakapteeni, Naantali
               Karjalainen, Urpo Kalevi, toimitusjohtaja, Lahti
               Kaski, Matti Petteri, insinöörimajuri, Tampere
               Kemppi, Ilkka Heikki Ensio, majuri, Lappeenranta
               Kemppilä, Veli-Matti, majuri, Helsinki
               Koivisto, Jouni Mikael, insinöörimajuri, Parola
               Komppa, Hannu Kalervo, toimitusjohtaja, Ylöjärvi
               Könttä, Jorma Olavi, majuri, Lieksa
               Laakkonen, Mikko Olavi, komentajakapteeni, Helsinki
               Laaksonen, Juhani Antero, majuri, Turku
               Lagerroos, Lars Mårten, kommendörkapten, Raseborg
               Lahin, Timo Olavi, lääkintämajuri, Pori
               Laine, Markku Tapani, komentajakapteeni, Turku
               Laitinen, Kari Uolevi, insinöörimajuri, Tampere
               Leivo, Markus Kristian, majuri, Jyväskylä
               Leppänen, Jukka Olavi, insinöörikomentajakapteeni, Helsinki
               Liimatainen, Kari-Ossi Antero, komentajakapteeni, Naantali
               Linnamaa, Tapani Ilmari, majuri, Salo
               Luntinen, Juha-Petri, majuri, Vantaa
               Madekivi, Seppo Sakari, erikoistutkija, Espoo
               Maijanen, Hannu Pekka, sosiaalipäällikkö, Kempele
               Majuri, Petri Olavi, majuri, Vantaa
               Mecklin, Markus Sakari, insinöörimajuri, Lempäälä
               Niemi, Mika Veli-Martti, majuri, Raasepori
               Nieminen, Marko Juhana Askonpoika, majuri, Helsinki
               Niskakoski, Mauri Olavi, opettaja, Lappeenranta
               Nousiainen, Kari Aulis, komentajakapteeni, Kotka
               Nurminen, Minnamaria, vanhempi hallitussihteeri, Espoo
               Olkkonen, Juha Petteri, komentajakapteeni, Espoo
               Palkovuori, Hannu Tapani, majuri, Kontiolahti
               Palokangas, Tero Jouni Tapani, majuri, Riihimäki
               Palomäki, Pekka Esko Juhani, insinöörimajuri, Siilinjärvi
               Partanen, Jarmo Ensio, komentajakapteeni, Sipoo
               Passinen, Pekka Sakari, majuri, Tervakoski
               Perko, Jukka Tapani, erikoissuunnittelija, Tampere
               Pinola, Mikko Petteri, komentajakapteeni, Rusko
               Pirinen, Pekka Juhani, majuri, Kajaani
               Pirkkalainen, Jarkko Sakari Kristian, komentajakapteeni, Jyväskylä
               Puoskari, Veli Pasi Petteri, komentajakapteeni, Raisio
               Rankila, Pasi Juhani, majuri, Parola
               Rankinen, Pekka Henrik, majuri, Rovaniemi
               Rautava, Juha-Erkki Reino, majuri, Hämeenlinna
               Roikonen, Sami Veikko Kalervo, majuri, Mikkeli
               Roponen, Hannu Herman, komentajakapteeni, Helsinki
               Ruskela, Jari Pekka, majuri, Kajaani
               Saarinen, Mika Uolevi, neuvottelupäällikkö, Helsinki
               Salminen, Olli Tamio, majuri, Hyvinkää
               Saukkonen, Jyrki Kalevi, majuri, Valkeala
               Seppänen, Yrjö Sakari, majuri, Oulu
               Siltala, Antti Erkki, komentajakapteeni, Turku
               Simi, Jarmo Juhani, majuri, Laukaa
               Sipilä, Petri Henrik, majuri, Mikkeli
               Tainiola, Markus Johannes, majuri, Kajaani
               Taskinen, Juha Olavi, majuri, Oulu
               Terämä, Lauri Samuli, majuri, Hamina
               Teräväinen, Antti Juhana, majuri, Kontiolahti
               Toivanen, Jussi Ilkka, majuri, Hämeenlinna
               Tuukkanen, Irmeli Marketta, tarkastaja, Tampere
               Tuuri, Jukka Tapani, majuri, Mikkeli
               Vaara, Ilkka Valdemar, majuri, Mikkeli
               Wahlstein, Klaus Markus Rurik, majuri, Mäntyharju
               Valkeapää, Matti Tapani, majuri, Hämeenlinna
               Valkeinen, Ville Kustaa, majuri, Vantaa
               Viskari, Mikko Juhani, majuri, Hämeenlinna
               Väätänen, Markku Juhani, majuri, Kontiolahti
               Ylä-Käpölä, Ilpo Juhani, majuri, Kouvola
               Yrjölä, Anssi, majuri, Helsinki
               Yhteensä: 96

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki / Riddartecknet av Finlands Vita Ros orden

               Ahokas, Jukka Tapio, kapteeni, Vantaa
               Ahtola, Arto Kalervo, majuri, Kouvola
               Antikainen, Aku Pekka, majuri, Hämeenlinna
               Collin, Rami Mikael, komentajakapteeni, Jyväskylä
               Elo, Mikko Ilmari, majuri, Petäjävesi
               Essen von, Hannu Sakari, osastoinsinööri, Tampere
               Gröhn, Timo Olavi, majuri, Lahti
               Grönfors, Tero Antti, komentajakapteeni, Turku
               Heikkilä, Tero Taneli, majuri, Vesilahti
               Holopainen, Jari Antero, kapteeniluutnantti, Kirkkonummi
               Horila, Jyrki Petteri, komentajakapteeni, Hämeenlinna
               Horila, Toni Matti Tapio, majuri, Hämeenlinna
               Huopana, Vesa Johannes, kapteeni, Helsinki
               Häkkinen, Sami Sakari, insinöörikapteeni, Riihimäki
               Ignatius, Jorma Kaarlo Olavi, puheenjohtaja, Imatra
               Iivanainen, Pasi Heikki, tietohallintopäällikkö, Mikkeli
               Ilkka, Oili Eeva-Liisa, suunnittelupäällikkö, Helsinki
               Immonen, Kari Martti Veikko, insinöörimajuri, Savitaipale
               Juopperi, Tomi Mikael, majuri, Kajaani
               Järvenpää, Sami Juhani, komentajakapteeni, Turku
               Järvinen, Kari Marko, insinöörikapteeni, Lempäälä
               Kaarnioja, Juhani, insinöörimajuri, Ristiina
               Kaisto, Marko Sakari, majuri, Kouvola
               Kallio, Pasi Juhani, sektorijohtaja, Akaa
               Kallioniemi, Pasi Kalervo, majuri, Kotka
               Kammonen, Heikki Tapani, majuri, Lappeenranta
               Karhila, Jussi Vesa, toiminnanjohtaja, Raasepori
               Karvonen, Mika Kimmo Juhani, komentajakapteeni, Helsinki
               Karvonen, Mika Matti, majuri, Lappeenranta
               Kauppinen, Jarkko Antero, erikoistutkija, Jyväskylä
               Keski-Rauska, Ari Johannes, majuri, Hattula
               Kettunen, Jari Marko Juhani, kapteeni, Hamina
               Kivimaa, Pasi Juhani, apulaisprojektipäällikkö, Jyväskylä
               Klemetti, Juha Pentti Herman, majuri, Imatra
               Kokkonen, Mikko Riku, majuri, Espoo
               Koli, Mikko Petteri, majuri, Kuhmoinen
               Koponen, Mikko Sebastian, majuri, Kuopio
               Korhonen, Niko Johannes, majuri, Hämeenlinna
               Korkeakoski, Jouko Tapani, insinöörimajuri, Haapajärvi
               Kortesluoma, Jani Ilari, majuri, Kouvola
               Koskinen, Jari Matti, majuri, Jyväskylä
               Kouhia, Kimmo Juhani, insinöörikapteeni, Nokia
               Kovero, Arto Johannes, järjestelmäinsinööri, Ylöjärvi
               Kuparinen, Sami Petteri, majuri, Nakertaja
               Kärkkäinen, Veli-Matti, insinöörikapteeni, Hämeenlinna
               Laitinen, Tauno Tapio Kalervo, aluejohtaja, Mikkeli
               Laitinen, Toni Olavi, majuri, Kotka
               Lamminmäki, Ritva Marjatta, järjestelmäpäällikkö, Vantaa
               Lehmus, Mikko Johannes, majuri, Imatra
               Leivo, Teemu Jousia, komentajakapteeni, Hamina
               Leppänen, Matti Veli Tapio, aluejohtaja, Hämeenlinna
               Liponen, Mikko Tapani, komentajakapteeni, Jyväskylä
               Liukkonen, Pasi Antero, insinöörikapteeniluutnantti, Inkoo
               Mattila, Heikki Antero, komentajakapteeni, Kirkkonummi
               Meri, Jani Mikko, majuri, Jyväskylä
               Mustalahti, Tomi Heikki Kalervo, majuri, Sastamala
               Mäntylä, Harri Juhani, ATK-järjestelmäpäällikkö, Helsinki
               Nuuja, Jaakko Ilmari, tarkastaja, Mikkeli
               Nyman, Tomi Petteri, majuri, Kouvola
               Oinonen, Jari Matti, komentajakapteeni, Jyväskylä
               Osma, Anna-Mari, informaatikko, Lappeenranta
               Paananen, Veli-Pekka, sotilaslakimies, Jyväskylä
               Paaso, Jukka-Pekka, majuri, Nokia
               Parikka, Tero Petteri, majuri, Hämeenlinna
               Paukkunen, Ari Matti Olavi, rakennusmestari, Hämeenkyrö
               Peltonen, Juha Petri Rudolf, insinöörimajuri, Vihti
               Penttinen, Sari Irene, tutkija, Turku
               Perikanta, Esa Uljas, komentajakapteeni, Härmä
               Piiponniemi, Esa Petteri, majuri, Kajaani
               Pilviö, Mikko Jukka, komentajakapteeni, Lohja
               Pitkänen, Juha Sakari, ATK-järjestelmäpäällikkö, Jyväskylä
               Pouta, Joni Petri Juhani, majuri, Jyväskylä
               Pursiainen, Sami Kalervo, komentajakapteeni, Helsinki
               Rajalainen, Ari Tapio, ATK-erikoissuunnittelija, Jyväskylä
               Rautiainen, Riku-Matti, kapteeni, Kajaani
               Rautio, Esa Mikael, majuri, Masku
               Rautiokoski, Jari Martti Olavi, komentajakapteeni, Espoo
               Riimuvuori, Jussi, komentajakapteeni, Turku
               Roivas, Raine Samuli, majuri, Rovaniemi
               Ronkainen, Reijo Allan, tarkastaja, Espoo
               Ruotsila, Eero Juhani, kiinteistöpäällikkö, Lempäälä
               Saarilehto, Tuomas Nuutti, komentajakapteeni, Nummela
               Silmu, Sami Viking, majuri, Säkylä
               Simonen, Eva Katariina, erityisasiantuntija, Helsinki
               Sipponen, Sami Tapani, majuri, Mikkeli
               Sjöblom, Saara Ulla Mari, translator, Raseborg
               Sumanen, Jussi Miikka, insinöörimajuri, Hyvinkää
               Tanskanen, Keijo Ari Heikki, järjestelmäpäällikkö, Pornainen
               Tarnanen, Juha Veikko Olavi, yrittäjä, Lahti
               Tiainen, Aarne Juhana, majuri, Joensuu
               Tikkinen, Janne Juhani, lääkintäkomentajakapteeni, Espoo
               Toivanen, Timo-Jaakko, erikoistutkija, Tampere
               Toivonen, Simo Samuli, majuri, Vantaa
               Tolkki, Ville Kalevi, majuri, Jyväskylä
               Toppinen, Antero Allan, insinöörimajuri, Kouvola
               Valtonen, Riku Tapio, majuri, Vantaa
               Wasenius, Maarit Anneli, tarkastaja, Espoo
               Viitala, Jani Tapio, majuri, Rovaniemi
               Vilo, Jarmo Juhani, majuri, Orimattila
               Vira, Terhi Päivikki, ylitarkastaja, Helsinki
               Vähätalo, Janne Petteri, majuri, Ikaalinen
               Väisänen, Miikka Ilmari, majuri, Nokia
               Väyrynen, Lasse Juhani, majuri, Kajaani
               Väänänen, Janne Kaarlo, majuri, Petäjävesi
               Ylä-Kotola, Arto Kalevi, majuri, Kotka
               Yhteensä: 105

Suomen Leijonan ritarimerkki / Riddartecknet av Finlands Lejons orden

               Aaltonen, Marja Sinikka, rakennuspäällikkö, Hämeenlinna
               Ahonen, Mikko Antti, kapteeni, Hamina
               Alenius, Jouni Olavi, kapteeni, Kouvola
               Alkio, Juhani Markus, kapteeni, Kauhava
               Alopaeus, Mauno Mikael, kaptenlöjtnant, Hanko
               Anttonen, Matti Johannes, ATK-erikoissuunnittelija, Jyväskylä
               Anttonen, Timo Juhani, kapteeni, Rusko
               Aro, Martti Juhani, pankinjohtaja, Uusikaupunki
               Arvola, Timo Antero, ATK-erikoissuunnittelija, Jyväkylä
               Asikainen, Mikko Tapani, kapteeni, Rovaniemi
               Auranen, Mirkku Dagmar, talouspäällikkö, Jämsä
               Balk, Jyrki Mikael, kapteeniluutnantti, Kotka
               Bergen, Ole Lars Richard, ekonomie magister, Pargas
               Eskelinen, Ari Tapio, toiminnanjohtaja, Joensuu
               Eskola, Manu Petteri, kapteeni, Nokia
               Grönlund, Kari Antero, kapteeniluutnantti, Turku
               Haapola, Ari-Pekka, kapteeni, Oulu
               Havukainen, Jarmo Johannes, kapteeni, Kouvola
               Heikkilä, Sami Kalevi, suunnittelija, Riihimäki
               Heikkinen, Arto Ilari, teknikkokapteeniluutnantti, Vantaa
               Hoppula, Tapio Emil, kapteeni, Sodankylä
               Huitula, Juha Mikael, insinööri, Tampere
               Huttula, Lauri Tapani, kapteeni, Rautjärvi
               Hyytiä, Jouni Juhani, kapteeni, Turku
               Hyödynmaa, Jukka Antero, ATK-erikoissuunnittelija, Keuruu
               Hägglund, Ulf Jörgen, kapteeniluutnantti, Hanko
               Jakobsson, Juha Pekka, kapteeni, Hämeenlinna
               Jokinen, Lasse Asseri, teknikkokapteeniluutnantti, Hämeenlinna
               Jokioja, Jukka Tapio, teknikkokapteeni, Kihniö
               Juntunen, Heikki Olavi, kapteeni, Joensuu
               Juvonen, Jari Markku Olavi, kapteeni, Mikkeli
               Järri, Petri Heikki Juhana, kapteeni, Vanha-Ulvila
               Kaariste, Reijo Kalevi, kapteeniluutnantti, Lahti
               Kaasinen, Päivi Sinikka, viestintäpäällikkö, Pornainen
               Kaila, Risto Juhani, teknikkokapteeni, Pirkkala
               Kajander, Sara Alexandra, toimialajohtaja, Helsinki
               Kallio, Mikko Juhani, kapteeni, Mäntsälä
               Kankkunen, Olli-Pekka Juhani, kapteeni, Kotka
               Kanko, Markku Tapani, kapteeni, Kontiolahti
               Karlsson, Hannu Erik, talouskapteeniluutnantti, Kaarina
               Karppinen, Jouni Armas, kapteeni, Kuopio
               Karsikas, Arto, suunnittelija, Haapajärvi
               Kartano, Jani-Pekka, insinöörikapteeniluutnantti, Naantali
               Kauppinen, Juha Petteri, kapteeni, Mikkeli
               Kauppinen, Mika Petteri, kapteeni, Virolahti
               Kemppainen, Risto Juhani, kapteeniluutnantti, Lieto
               Keränen, Kari Juhani, kapteeniluutnantti, Vantaa
               Kiema, Ari Martti Juhani, teknikkokapteeni, Espoo
               Kirjonen, Isto Juhani, kapteeni, Orivesi
               Kirvesmäki, Timo Jaakko, kapteeni, Tampere
               Kivistö, Ari Erkki Juhani, insinöörikapteeni, Tampere
               Komsi, Risto Juhani, teknikkokapteeniluutnantti, Vaasa
               Korhonen, Sami Markus, insinöörikapteeni, Sotkamo
               Korsman, Christer Johan, teknikerkaptenlöjtnant, Mariehamn
               Koskinen, Ville Pekka, kapteeniluutnantti, Vantaa
               Kotamäki, Isto Antero, kapteeni, Vantaa
               Kotro, Tero Allan, kapteeni, Mikkeli
               Kovanen, Jan-Petri Kalevi, kapteeni, Joensuu
               Kukkonen, Jari Seppo Juhani, kapteeni, Kajaani
               Kumin, Jari Matti, kapteeniluutnantti, Helsinki
               Kumpu, Antti Johannes, kapteeni, Rovaniemi
               Kuosmanen, Timo Kalevi, kapteeni, Hämeenlinna
               Kustula, Pekka Kalervo, kapteeni, Sodankylä
               Kylmänen, Esa-Heikki, kapteeni, Oulu
               Kymäläinen, Timo Teuvo Antero, kapteeni, Hyvinkää
               Kyntäjä, Petri Juhani, kapteeni, Seinäjoki
               Kynäslahti, Kaj Jukka Sakari, kapteeniluutnantti, Mynämäki
               Käkelä, Matti Heikki Ilmari, kapteeni, Tampere
               Kärhä, Ismo Juhani, kapteeni, Miehikkälä
               Laajalahti, Timo Mika Kalevi, kapteeni, Salo
               Laakso, Jaakko Johannes, teknikkokapteeniluutnantti, Masku
               Laaksonen, Kari Heikki, kapteeni, Hamina
               Laine, Marko Mikael, jaosjohtaja, Lempäälä
               Lakoma, Kimmo Antero, järjestelmäpäällikkö, Helsinki
               Lamberg, Petri Juhani, insinöörikapteeni, Jyväskylä
               Lappalainen, Heikki Tapio, kiinteistöjohtaja, Kirkkonummi
               Laurell, Mika Veli-Matti, kapteeni, Lohja
               Lautala, Jouni Viljo Ilmari, kapteeni, Tampere
               Lehtinen, Jukka Pekka, tutkimusinsinööri, Lahti
               Leino, Ari Erkko Antero, lukion rehtori, Salo
               Leskelä, Ilkka Juhani, insinöörikapteeni, Kauhava
               Lesonen, Timo Matti Tapio, kapteeni, Liminka
               Lindholm, Mikko Arto Juhani, kapteeni, Kouvola
               Lujala, Lauri Jarkko Tapani, teknikkokapteeni, Jyväskylä
               Luomanen, Hannu Matti, kapteeni, Kauhava
               Makkonen, Risto Viljo Kalevi, kapteeni, Oulu
               Merenlahti, Kai Ali, kapteeni, Lahti
               Mero, Henry Kalevi, kapteeniluutnantti, Raisio
               Merta, Jari Petteri, kapteeni, Keuruu
               Miettunen, Lasse Kalevi, kapteeni, Oulu
               Mustola, Jari Tapani, erikoissuunnittelija, Lievestuore
               Mäkikyrö, Jyrki Jussi, kapteeni, Rovaniemi
               Mäkinen, Aarno Taneli, kapteeni, Joensuu
               Mäkinen, Jarkko Kalevi, kapteeni, Tampere
               Mäkitupa, Juha Antero, kapteeni, Rovaniemi
               Nahkala, Hannu Antero, kapteeni, Kauhava
               Niemensivu, Sami Mikael, kapteeni, Kankaanpää
               Niemi, Auvo Anselmi, kapteeni, Kirkkonummi
               Niemi, Jari Kalevi, kapteeni, -
               Nuuttila, Mika Marko Sakari, kapteeni, Hamina
               Nyström, Jouni Kalervo, kapteeni, Jyväskylä
               Oja, Veli-Pekka, kapteeni, Rovaniemi
               Ojala, Toni-Petri, kapteeni, Hattula
               Orava, Kari Juhani, kapteeni, Kajaani
               Paavisto, Heikki Frans Ilmari, kapteeni, Jämsä
               Pakarinen, Marko Juhani, kapteeni, Kouvola
               Parikka, Pekka Juhani, kapteeni, Lappeenranta
               Paunonen, Kari Johan, kapteeni, Hattula
               Pekkala, Harri Juhani, kapteeni, Oulu
               Pellinen, Janne Tapio, insinöörikapteeni, Hankasalmi
               Penttinen, Simo Eero Olavi, insinöörikapteeni, Jyväskylä
               Pesonen, Mikko Tapio, kapteeni, Joensuu
               Pienimäki, Antti Matias, kapteeni, Kouvola
               Pikkarainen, Yrjö Heikki, kapteeni, Kuopio
               Pirttimaa, Jari Eero Kalevi, kapteeni, Keuruu
               Pitkänen, Rauno Juhani, kapteeni, Liperi
               Pulju, Markku Kalervo, kapteeni, Sodankylä
               Pulkkanen, Tauno Juhani, kapteeni, Tampere
               Puolakka, Seppo Juhani, kapteeniluutnantti, Oulu
               Putaansuu, Markku Tapio, kapteeni, Tampere
               Pöntinen, Matti Ari, kapteeni, Kemi
               Rannisto, Jarkko Juhani, kapteeni, Lappajärvi
               Rasilainen, Markku Juhani, talouspäällikkö, Lappeenranta
               Ratia, Antti Kalevi, työ- ja palvelusturvallisuuspäällikkö, Vantaa
               Reinikka, Juha Petri, kapteeni, Akaa
               Rimpelä, Mika Tapio, kapteeniluutnantti, Raisio
               Ritala, Ola Tapani, suunnitteluinsinööri, Ylöjärvi
               Ruokanen, Marko Tapani, kapteeni, Espoo
               Räisänen, Jukka Tapani, insinöörikapteeni, Sotkamo
               Saarela, Kari Juhani, teknikkokapteeniluutnantti, Kotka
               Salomäki, Jukka Tapani, kapteeni, Kankaanpää
               Sandell, Krista Monica, toimialajohtaja, Pöytyä
               Seppänen, Jouni, kapteeni, Siilinjärvi
               Siuko, Markku Juhani, kapteeni, Sastamala
               Soini, Marko Tapio, kapteeniluutnantti, Lohja
               Suihko, Riku Tapio, kapteeni, Vantaa
               Suomalainen, Jouni Olavi, kapteeni, Kontiolahti
               Susi, Juha Petri, kapteeni, Valkeala
               Suuronen, Rieti Petteri, kapteeniluutnantti, Espoo
               Suutarinen, Mika Henrik, kapteeniluutnantti, Tuusula
               Tapio, Hilkka Kaarina, projektinjohtaja, Turku
               Tiitola, Keijo Antero, kapteeni, Kangasala
               Toivio, Hannu, kapteeniluutnantti, Kotka
               Tolonen, Antti Juhani, kapteeni, Joensuu
               Tuomela, Erkki Johannes, kapteeni, Kauhava
               Tuominen, Jani Antero, ATK-erikoissuunnittelija, Siuntio
               Tuominen, Marja Kristiina, tietoturvallisuuspäällikkö, Masku
               Turunen, Raimo Olavi, kapteeni, Siilinjärvi
               Tyyskä, Jarno Markus, kapteeni, Kouvola
               Valkeajärvi, Jarmo Tapio, insinöörikapteeniluutnantti, Raisio
               Warjovaara, Pasi Mikko, kapteeni, Hämeenlinna
               Vehmanen, Petri Juhani, kapteeniluutnantti, -
               Venäläinen, Urho Toivo, ATK-järjestelmäpäällikkö, Helsinki
               Vesikko, Mika Sakari, kapteeni, Lahti
               Viljakainen, Erkki Gabriel, kapteeniluutnantti, Helsinki
               Virtanen, Harri Pekka, kapteeni, Kuopio
               Virtanen, Jari Juhani, kapteeni, Jyväskylä
               Vuori, Pasi Markus, kapteeni, Kouvola
               Välimäki, Juha Pentti, kapteeniluutnantti, Helsinki
               Örn, Teija Helena, koulutussuunnittelija, Kotka
               Yhteensä: 160

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi / Förtjänstkorset av Finlands Vita Ros orden

               Ahomäki, Ari Kullervo, yliluutnantti, Turku
               Alajääski, Pasi Juhani, insinööriyliluutnantti, Helsinki
               Ala-Ristaniemi, Joni Petteri, yliluutnantti, Köyliö
               Antila, Ari Veijo Juha, suunnittelija, Kurikka
               Arola, Timo Juhani, yliluutnantti, Pori
               Asikainen, Sami Matti, yliluutnantti, Jyväskylä
               Blomqvist, Antti Juhani, yliluutnantti, -
               Dahl, Toni Juho Oskari, yliluutnantti, Lahti
               Didriksson, Per Gustaf, premiärlöjtnant, Mariehamn
               Eskola, Sami Petteri, yliluutnantti, Helsinki
               Fredriksson, Peter Konstantin, premiärlöjtnant, Raseborg
               Fält, Tero Juhani, yliluutnantti, Ypäjä
               Hakkarainen, Pauli Kalevi, suunnittelija, Jyväskylä
               Hakkarainen, Seija Marja, suunnittelija, Jyväskylä
               Halonen, Arto Kalervo, yliluutnantti, Yläne
               Halonen, Juha Paavali, yliluutnantti, Lahti
               Harjula, Markku Johannes, yliluutnantti, Kouvola
               Heikkinen, Vesa Viljo Iisakki, yliluutnantti, Kajaani
               Hell, Juho Rikhard, yliluutnantti, Hollola
               Herd, Markku Juhani, yliluutnantti, Hamina
               Hippi, Peter Henrik, yliluutnantti, Nurmijärvi
               Hokkanen, Mikko Antero, yliluutnantti, Hämeenlinna
               Holm, Ove Mikael, premiärlöjtnant, Vasa
               Huovinen, Jouni Ilmari, yliluutnantti, -
               Huttunen, Pasi Olavi, yliluutnantti, Kajaani
               Hyrkäs, Mikko Pekka, suunnittelija, Imatra
               Hämäläinen, Petri Martti Juhani, yliluutnantti, Muonio
               Ilvesluoto, Juha Martti Kristian, yliluutnantti, Kajaani
               Isosomppi, Kari Eero Juhani, suunnittelija, Kirkkonummi
               Jaakkola, Mari Pauliina, analyytikko, Vantaa
               Jakobsson, Satu Marita, suunnittelija, Hämeenlinna
               Jalovaara, Janne Santeri, yliluutnantti, Kontiolahti
               Juutilainen, Jarkko Juhani, ATK-suunnittelija, Laukaa
               Järveläinen, Vesa Rikupekka, yliluutnantti, Forssa
               Kalenius, Karri Olavi, yliluutnantti, Kontiolahti
               Kallunki, Keijo Kullervo, yliluutnantti, Oulu
               Kangas, Jaro Tapio, yliluutnantti, Vantaa
               Kankaanpää, Tuomas Mikael, yliluutnantti, Kyröskoski
               Karjalainen, Veijo Sulevi, yliluutnantti, Kontiolahti
               Kasila, Ilkka Olavi, yliluutnantti, Kajaani
               Kavander, Teemu Juha, yliluutnantti, Helsinki
               Ketola, Sami Johannes, yliluutnantti, Kouvola
               Kettunen, Ilkka Veli Tapani, ATK-erikoissuunnittelija, Helsinki
               Kettunen, Markus Mikael, yliluutnantti, Sodankylä
               Kettunen, Matti Heikki, yliluutnantti, Joensuu
               Kivelä, Jari Markus, yliluutnantti, Kärkölä
               Kiviaho, Ari Johannes, yliluutnantti, Kauhava
               Kivikari, Tomi Juhani, yliluutnantti, Turku
               Kokkonen, Ilkka Juhani, ATK-erikoissuunnittelija, Riihimäki
               Kolari, Arto Tapani, teknikkoyliluutnantti, Helsinki
               Kontinen, Pasi Tapio, yliluutnantti, Mikkeli
               Korkeakoski, Ari Pekka, yliluutnantti, Säkylä
               Kornilow, Jari Pekka, yliluutnantti, Espoo
               Korpela, Markku Juhani, yliluutnantti, Ulvila
               Koski, Marko Juhani, teknikkoyliluutnantti, Kajaani
               Koskinen, Arto Ilmari, ATK-erikoissuunnittelija, Jyväskylä
               Koskinen, Heikki Matti, suunnittelija, Riihimäki
               Koskinen, Timo Pekka, yliluutnantti, Kirkkonummi
               Koskivirta, Toni Markus, yliluutnantti, Hamina
               Kotinurmi, Mikko Juhani, yliluutnantti, Hollola
               Kuhalampi, Harri Juhani, yliluutnantti, Kuortane
               Kujala, Kari Matti, yliluutnantti, Ylistaro
               Kurki, Mika Petteri, yliluutnantti, Orimattila
               Kärkkäinen, Veli Pekka Sakari, yliluutnantti, Kuopio
               Kääpä, Jarmo Juhani, ATK-suunittelija, Kouvola
               Lahikainen, Lasse Aaro Santeri, yliluutnantti, Lappeenranta
               Lahti, Jyrki Tapani, yliluutnantti, Himanka
               Lahtinen, Jari Tapio, insinööri, Turku
               Laine, Sami Juhani, konemestari, Poikko
               Lainio, Harri Markus, yliluutnantti, Kotka
               Lankinen, Pasi Juhani, yliluutnantti, Kouvola
               Lantta, Marko Sakari, ATK-erikoissuunnittelija, Mikkeli
               Lehtinen, Arto Ensio, materiaalipäällikkö luutnantti, Helsinki
               Lehtinen, Jani Henry Olavi, yliluutnantti, Hämeenlinna
               Leijala, Vesa Heikki, yliluutnantti, Hamina
               Lepistö, Jussi Antero, yliluutnantti, Vaasa
               Leppäkari, Mika Erkki Tapani, yliluutnantti, Jyväskylä
               Liekari, Tomi Markus Kristian, yliluutnantti, Kouvola
               Lignell, Mika Juhani Abraham, insinööriyliluutnantti, Helsinki
               Liisanantti, Aino Katariina, suunnittelija, Mikkeli
               Liljekvist, Kaj Johan Evert, premiärlöjtnant, Jakobstad
               Litmanen-Iltola, Leila Terttu Kaarina, työterveyspäällikkö, Helsinki
               Loisa, Tero Riku Juhani, teknikkoyliluutnantti, Espoo
               Lumiaro, Jani Sakari Mikael, yliluutnantti, Jyväskylä
               Luukkonen, Henri Markus, yliluutnantti, Hämeenlinna
               Manninen, Antti Iisakki, yliluutnantti, Rovaniemi
               Manninen, Risto Antero, yliluutnantti, Lappeenranta
               Markkula, Jari Pekka, yliluutnantti, Hämeenlinna
               Marttila, Tarja Kaarina, talouspäällikkö, Lahti
               Masalin, Jukka-Pekka, yliluutnantti, Kouvola
               Miettinen, Miika Petteri, yliluutnantti, Kankaanpää
               Mustonen, Jarno, yliluutnantti, Kouvola
               Mäki, Markku Tapani, teknikko, Tampere
               Mäkipää, Mika Antero, yliluutnantti, Tampere
               Nissi, Jarkko Ville-Petteri, yliluutnantti, Vantaa
               Niva, Jari Kristian, yliluutnantti, Rovaniemi
               Nokelainen, Pasi Eero, järjestelmäpäällikkö, Raasepori
               Nokelainen, Teemu Tuomas Samuli, yliluutnantti, Kouvola
               Nopanen, Veli-Matti, yliluutnantti, Rovaniemi
               Nukarinen, Pasi Juhani, yliluutnantti, Jämijärvi
               Ojanen, Jukka Antero, yliluutnantti, Helsinki
               Parviainen, Jani Petteri, yliluutnantti, -
               Pekkala, Tuula Marianne, insinööri, Turku
               Pekkarinen, Antti Matti, yliluutnantti, Kuopio
               Pelkonen, Jouni Martti Veljyt, yliluutnantti, Helsinki
               Penttilä, Seppo Tapani, yliluutnantti, Kokkola
               Perheenniemi, Lauri Tapio, yliluutnantti, Valkeakoski
               Permo, Ilkka Tapio, yliluutnantti, Laitila
               Perttunen, Tapio Olavi, yliluutnantti, Kajaani
               Peura, Mikko Taisto Juhani, yliluutnantti, Rovaniemi
               Piekkari, Jarkko Tapio, yliluutnantti, Hattula
               Pietilä, Esa Antero, ATK-suunnittelija, Pieksämäki
               Pikkarainen, Timo Tapani, yliluutnantti, -
               Pitkänen, Juha-Antti, yliluutnantti, Espoo
               Pohjalainen, Jukka Vesa Tapani, yliluutnantti, Vantaa
               Puranen, Kari Juhani, yliluutnantti, Kuopio
               Päivärinta, Juha Pekka Tapani, yliluutnantti, Janakkala
               Rajaniemi, Vilho Sakari, yliluutnantti, Oulu
               Rasmus, Tommy Antero, premiärlöjtnant, Karleby
               Raunio, Kristian Antero, yliluutnantti, Jämsänkoski
               Reinikainen, Sami Seppo Juhani, yliluutnantti, Lieto
               Repo, Ari Petteri, yliluutnantti, Helsinki
               Repo, Jari Kimmo Juhani, yliluutnantti, Lappeenranta
               Rimpiläinen, Markku Juhani, yliluutnantti, Lahti
               Rinne, Aapo Samuli, yliluutnantti, Hyvinkää
               Rinta, Toni Sebastian, yliluutnantti, Muhos
               Roine, Henri Kristian, yliluutnantti, -
               Rokkanen, Tommi Juhani, yliluutnantti, Tampere
               Romppainen, Jarmo Olavi, yliluutnantti, Kouvola
               Ronkainen, Teppo Juhani, yliluutnantti, Kajaani
               Ruusunen, Mikko Kustaa, yliluutnantti, Himanka
               Räsänen, Petri Auvo Ensio, yliluutnantti, Hollola
               Saarela, Jukka-Pekka, yliluutnantti, Rovaniemi
               Saastamoinen, Mauri Tapani, yliluutnantti, Vantaa
               Saihovaara, Tero Ilmari, yliluutnantti, Rovaniemi
               Saikko, Marko Ensio, yliluutnantti, Lappeenranta
               Salmi, Jarmo Mikael, yliluutnantti, Sodankylä
               Salo, Marko Petteri, yliluutnantti, Jyväskylä
               Santala, Mikko Toivo Sakari, yliluutnantti, Kouvola
               Sarja, Vesa Tapio, yliluutnantti, Hämeenlinna
               Savijoki, Juha Petteri, yliluutnantti, Helsinki
               Seppälä, Simo Jyrki, yliluutnantti, Hämeenlinna
               Seppänen, John Peter Kristian, yliluutnantti, Lahti
               Sinkkonen, Kari Juhani, yliluutnantti, Kontiolahti
               Sironen, Harri Esa Antero, yliluutnantti, Kotka
               Streng, Thomas Patrik, premiärlöjtnant, Raseborg
               Suojarinne, Jani Kalervo, yliluutnantti, Helsinki
               Sutinen, Jussi Matti Herman, yliluutnantti, Kouvola
               Suvitie, Pasi Petteri, yliluutnantti, Hattula
               Särkiniemi, Samuli, yliluutnantti, Lieto
               Talvensaari, Jani Kristian, yliluutnantti, Kouvola
               Tammelin, Juha, yliluutnantti, -
               Tarvainen, Timo Pekka, yliluutnantti, Kontiolahti
               Teittinen, Pekka Tapani, yliluutnantti, Kouvola
               Tennilä, Eija Sinikka, elektriniikkainsinööri, Rovaniemi
               Terä, Mikko Juhani, yliluutnantti, Kouvola
               Teräskoski, Liisa Maria, ATK-suunnittelija, Hattula
               Tietäväinen, Markku Tapani, yliluutnantti, Lapua
               Tiitinen, Toni Pekka, yliluutnantti, Kouvola
               Tikkanen, Raimo Juhani, yliluutnantti, Alajärvi
               Tilli, Jouni Kalevi, yliluutnantti, Espoo
               Toivanen, Ville Ilari, yliluutnantti, Turku
               Tolvanen, Toni Tapani, yliluutnantti, Kirkkonummi
               Tuikka, Ari Tapani, yliluutnantti, Kajaani
               Tuppura, Ville Matias, yliluutnantti, -
               Turtinen, Helinä Marketta, yliluutnantti, Kajaani
               Tuukkanen, Seija Tuulikki, suunnittelija, Tampere
               Tölli, Petri Juhani, yliluutnantti, Jämsä
               Uosukainen, Niko Juhani, yliluutnantti, Hattula
               Vaara, Janne Petri Samuli, yliluutnantti, Kouvola
               Vainio, Kati Marke Elisa, suunnittelija, Riihimäki
               Valta, Juha Pekka, yliluutnantti, Jämsänkoski
               Vienola, Jani-Petteri, yliluutnantti, Kankaanpää
               Viinamäki, Aapo Tuomas, yliluutnantti, Kouvola
               Virtanen, Eero Juhani, yliluutnantti, Nastola
               Väänänen, Arsi Pasi Mika, yliluutnantti, Hämeenlinna
               Ylä-Mella, Petri Juhani, yliluutnantti, Rauma
               Äijö, Tuula Hannele, osastonhoitaja, Keuruu
               Yhteensä: 178

Suomen Leijonan ansioristi / Förtjänstkorset av Finlands Lejons orden

               Ala-Aho, Juha Matias, koulutus- ja tukiyksikön päällikkö, Vaasa
               Alanen, Nina Maria, sairaanhoitaja, Helsinki
               Frangen, Jarmo Juhani, luutnantti, Vaasa
               Heinonen, Frank Mikael, luutnantti, Parainen
               Hietala, Jurkka Pentti, sotilasmestari, Hamina
               Honkonen, Teppo Eemil, insinööriluutnantti, Petäjävesi
               Hämäläinen, Olli Pekka, luutnantti, Jyväskylä
               Janhunen, Kari Risto Kalevi, sotilasmestari, Hämeenlinna
               Jokiniemi, Juha Pekka, luutnantti, Helsinki
               Järveläinen, Esa Pentti, myyntipäällikkö, Vantaa
               Järvinen, Pentti Juhani, lentokonemekaanikko, Sastamala
               Jäske, Jari Tapani, sotilasmestari, Kouvola
               Kampman, Vesa Sakari, varastomestari, Kajaani
               Keränen, Esko Antero, liikkeenharjoittaja, Tyrnävä
               Kesämäki, Harri Sami Kalevi, suunnittelija, Jyväskylä
               Ketola, Mikko Tapio, sotilasmestari, Espoo
               Kiviniemi, Jarkko Tapio, luutnantti, Vantaa
               Kokkonen, Kari Tapani, sotilasmestari, Tervola
               Kolehmainen, Jukka-Pekka, sotilasmestari, Oulu
               Komppa, Jyrki Kustaa, luutnantti, Tampere
               Kontio, Tero Tapio, luutnantti, Vantaa
               Kontto, Tommi Sakari, luutnantti, Helsinki
               Kovanen, Erkki Tapani, sotilasmestari, Jyväskylä
               Kulmala, Seppo, laatu- ja turvallisuuspäällikkö, Espoo
               Kunelius, Markku Kalevi, luutnantti, Oulu
               Lakio, Ari Mikko Matias, luutnantti, Kalkkiranta
               Lehtimäki, Erkki Juhani, alikonemestari, Vaasa
               Leppänen, Tuija Hannele, hankkija, Lahti
               Ljunggren, Seija Anneli, sjukskötare, Raseborg
               Matilainen, Toni Veikko, sotilasmestari, Kotka
               Mattila, Vesa-Pekka Artturi, luutnantti, Helsinki
               Mikkonen, Reijo Juhani, suunnittelija, Siilinjärvi
               Mäkinen, Jani Henrikki, teknikko, Nokia
               Nikkilä, Olli Pekka, luutnantti, Naantali
               Nyström, Minna Leena Johanna, sotilaskotisisar, Akaa
               Ovaska, Juha Pekka, kirvesmies, Naantali
               Pakula, Jaakko Atso Untamo, sotilasmestari, Säkylä
               Patrakka, Marko Antero, toiminnanjohtaja, Lahti
               Peltomaa, Sami Pauli, luutnantti, Espoo
               Putkonen, Tuija Anneli, henkilöstösihteeri, Espoo
               Rauhala, Matti Petteri, luutnantti, Sinettä
               Roponen, Pirkko Liisa, sairaanhoitaja, Hyvinkää
               Ruponen, Markku Valio, työnjohtaja, Hartola
               Saarinen, Juhani Olavi, kauppias, Riihimäki
               Saikkonen, Tarvo Ensio, sähköasentaja, Jyväskylä
               Sandvik, Peter Kaj Anders, löjtnant, Mariehamn
               Sundell, Bror Peter, löjtnant, Kristinestad
               Suutari, Pia Susanna, suunnittelija, Kajaani
               Tarkkanen, Heikki Markus, maatalousyrittäjä, Laihia
               Urpalainen, Ritva Liisa, sotilaskotisisar, Kouvola
               Vattula, Elli Sisko, teknikko, Tampere
               Westerberg, Petri Tapani, luutnantti, Rauma
               Wilen, Jari Seppo Juhani, kenttäsairaanhoitaja, Hamina
               Väisänen, Mikko Juhani, tarkastaja, Porvoo
               Yski, Eveliina Johanna, henkilöstösuunnittelija, Köyliö
               Yhteensä: 55

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein / Medalj av I klass med guldkors av Finlands Vita Ros orden

               Aaltonen, John Antero, sähköyliasentaja, Naantali
               Airola, Hannu Tapio, varastomestari, Naantali
               Alatalo, Jarmo Olavi, varastomestari, Sosdankylä
               Antson, Ari Ossian, yliasentaja, Turku
               Axén, Ulf Holger Olof, ylipursimies, Houtskari
               Ek, Esa Juhani, ylivääpeli, Katinala
               Enberg, Ritva Anneli, osastosihteeri, Rovaniemi
               Ensala, Arja Hannele, toimistosihteeri, Vantaa
               Fernelius, Tiina Kyllikki, varastonhoitaja, Turku
               Gustafsson, Mika Jonas, sjöbevakningsmästare, Mariehamn
               Haapamäki, Marko Olavi, varastonhoitaja, Vyöri
               Haukipää, Jouni Juhani, ylivääpeli, Tampere
               Hautala, Päivi Hannele, toimistosihteeri, Oulainen
               Heinonen, Jarmo Juhani, ylivääpeli, Kaarina
               Helminen, Tuija Maarit, toimistosihteeri, Lahti
               Hirvonen, Markku Tapani, ylirajavartija, Kuusamo
               Honko, Olli-Pekka, yliasentaja, Sastamala
               Huuhtanen, Tuula, sotilaskotisisar, Kouvola
               Huuskonen, Juha Pekka, ylipursimies, Kirkkonummi
               Hyvärinen, Sanna-Leena Elina, henkilöstösihteeri, Hämeenlinna
               Hyvönen, Sari Hannele, laskentasihteeri, Anttola
               Hyötylänmäki, Aino Jouki Hannele, sotilaskotisisar, Hämeenlinna
               Hämeenniemi, Helmi Johanna, toimistosihteeri, Seinäjoki
               Hännikäinen, Sirkku Marja, varastonhoitaja, Kouvola
               Ihalainen, Veikko Johannes, varastonhoitaja, Kuopio
               Jalonen, Kalevi, koneteknikko, Vesilahti
               Jauni, Jari Juhani, ylivääpeli, Ylöjärvi
               Jokinen, Aarno Antero, kiinteistöesimies, Kankaanpää
               Jäppi, Maija Linnea, siivoustyönjohtaja, Järvenpää
               Kallio, Virpi Orvokki Kaarina, osastosihteeri, Tampere
               Kankaanpää, Satu Marianne, toimistonhoitaja, Turku
               Karttunen, Eeva Liisa, opettaja, Kuopio
               Kelkka, Päivi Kristiina, varastomestari, Hamina
               Ketonen, Tuija Aniita Anneli, konttorinhoitaja, Harjavalta
               Kettunen, Petri Eino Tapani, merivartiomestari, Sipoo
               Kivelä, Ulla-Liisa, myymälänhoitaja, Tampere
               Kivinen, Saija Elina, toimistosihteeri, Tampere
               Koivisto, Tapio Juhani, ylivääpeli, Isokyrö
               Kokko, Tuula Sinikka, hankintasihteeri, Hattula
               Komulainen, Jukka Sakari, varastomestari, Kouvola
               Kontinen, Eero Tapani, työnjohtaja, Mikkeli
               Korhonen, Kari Pekka Juhani, varastonhoitaja, Tampere
               Korhonen, Leena Marketta, toimistosihteeri, Haapajärvi
               Korhonen, Seija Martta Tuulikki, varastonhoitaja, Oulu
               Kortelainen, Esa Heikki Antero, autonkuljettaja, Helsinki
               Kortesluoma, Raija Anneli, hankintasihteeri, Kankaanpää
               Kortteinen, Juha Matti, ylivääpeli, Jyväskylä
               Koskinen, Esko Johannes, ylipursimies, Turku
               Kovala, Jukka Martti, yliasentaja, Kajaani
               Kukkonen, Jarmo Kalervo, rajavartiomestari, Tohmajärvi
               Kuusisto, Antti Uolevi Edvard, graafikko, Hämeenlinna
               Kyhkynen, Tuula Tellervo, kirjastosihteeri, Ylöjärvi
               Kämäri, Seppo Antero, asentaja, Hattula
               Kärki, Marja Elisa, taloussihteeri, Mikkeli
               Kölhi, Suvi Johanna, materiaalisihteeri, Lappeenranta
               Lastula, Erja Tiina Birgitta, varastonhoitaja, Kangasala
               Lehtonen, Alpo Viljam, vanhempi kunnossapitoammattimies, Kaarina
               Lehtovaara, Reino Samuli, vanhempi asentaja, Turenki
               Liiri, Marita Kyllikki, taloussihteeri, Kouvola
               Lämsä, Anu Sinikka, osastonhoitaja, Kajaani
               Löfroos, Kerttu Helinä, lehtori, Pälkäne
               Malm, Sari Kyllikki, varastonhoitaja, Kauhava
               Martiala, Marianne Anita, toimistosihteeri, Turku
               Maskulin, Heikki Ilmari, merivartiomestari, Naantali
               Matilainen, Timo Johannes, elektroniikka-asentaja, Kajaani
               Mehtomaa, Kai Petri, ylivääpeli, Oulu
               Muinonen, Liisa Anneli, tietopalveluasiantuntija, Kouvola
               Muukka, Jaana Päivi Aulikki, koulutussihteeri, Lappeenranta
               Mårtensson, Bernt Mikael, överbåtsman, Houtskär
               Mäki, Marjut Hannele, sotilaskotisisar, Kajaani
               Mäkitalo, Erkki Antero, vanhempi asentaja, Hattula
               Niemelä, Anu Irmeli, sihteeri, Helsinki
               Nieminen, Sirkka-Liisa, lastentarhanopettaja, Porvoo
               Niininen, Raija Helena, osastosihteeri, Tampere
               Niininen, Teijo Pauli Tapani, varastomestari, Kouvola
               Orrainen, Liisa Marjatta, siivoustyönohjaaja, Laukaa
               Ouvinen-Cunanan, Tuula Maria, kurssisihteeri, Helsinki
               Pesonen, Anu Liisa, tietopalvelusihteeri, Imatra
               Piirainen, Arto Leo Olavi, vanhempi asentaja, Kajaani
               Porthan, Sisko Maarit, ATK-erikoissuunnittelija, Siilinjärvi
               Punavaara, Anne Birgitta, henkilöstösihteeri, Mäntyharju
               Päivärinta, Hannu Kalervo, asentaja, Hämeenlinna
               Pääkkönen, Osmo Artturi, autoasentaja, Kajaani
               Raukola, Marko Petri Kalevi, ATK-suunnittelija, Kankaanpää
               Remsu, Markku August, varastonhoitaja, Helsinki
               Rundgren, Heidi Katriina, toimistonhoitaja, Liminka
               Ruotsala, Tiina Johanna, toimistosihteeri, Ruokolahti
               Rytkönen, Heikki Juhani, ylipursimies, Turku
               Räsänen, Sari Marjaana, fysioterapeutti, Lahti
               Salmikivi, Keimo Juhani, yrittäjä, Naantali
               Salvisto, Anssi Mikael, sotilasmestari, Hämeenlinna
               Seppälä, Eero Tapani, ylivääpeli, Kittilä
               Siiri, Sirpa Anneli, toimistosihteeri, Turku
               Sipilä, Kalle Olavi, taksiautoilija, Alavieska
               Sissonen, Kaija Inkeri, osastosihteeri, -
               Sollo, Merja Kristiina, piirtäjä, Kouvola
               Suni, Riitta Helena, arkistosihteeri, Lappeenranta
               Suoknuuti, Suvi Päivikki, toimistosihteeri, Imatra
               Suonio, Terhi Annikki, toimistosihteeri, Hamina
               Taavetinkangas, Anna-Maria, hankintasihteeri, Turku
               Tankka, Minna Marja-Liisa, suunnittelija, Helsinki
               Teräväinen, Juha Pekka, varastomestari, Kouvola
               Tienhaara, Pentti Valdemar, palveluesimies, Hämeenlinna
               Vainionpää, Ari Hannes, asentaja, Kankaanpää
               Walle, Maija-Liisa, osastonhoitaja, Kuopio
               Valolahti, Paula Marketta, henkilöstösihteeri, Rovaniemi
               Vesikko, Heikki Antero, työnjohtaja, Imatra
               Vierelä, Sami Antero, työnjohtaja, Rovaniemi
               Viitaniemi, Mari Aila, hankintasihteeri, Hämeenlinna
               Visuri, Helka Talvikki, lehtori, Pieksämäki
               Vähäsarja, Taru Liisa Marjatta, hankintasihteeri, Espoo
               Välimäki, Arto Juhani, lentokonemekaanikko, Seinäjoki
               Välivehmas, Veli Matti, ylivääpeli, Hattula
               Väänänen, Arja Irmeli, ATK-erikoissuunnittelija, Rovaniemi
               Åstedt, Tarja Hannele, toimistosihteeri, Helsinki
               Yhteensä: 115

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali / Medalj av I klass av Finlands Vita Ros orden

               Alanärä, Eeva Greta, televirkailija, Tornio
               Anttila, Lauri Tapani, vääpeli, Pirkkala
               Espo, Jari Allan, varastonhoitaja, Porvoo
               Eteläinen, Juha Markus Einari, vanhempi merivartija, Rovaniemi
               Forsman, Kim Johan, varastonhoitaja, Kemiö
               Haapala, Pirjo Hannele, toimistosihteeri, Vaasa
               Hallin, Nina Helena, taloussihteeri, Sodankylä
               Harinen, Tommi Anton, sähköasentaja, Imatra
               Heikkinen, Jouko Kalevi, asentaja, Kajaani
               Heikkinen, Teemu Sakari, ylivääpeli, Kajaani
               Heinonen, Kirsi Maarit, arkistosihteeri, Kouvola
               Heinonen, Mauri Tapio, varastomies, Hämeenlinna
               Helenius, Sami Kristian, vanhempi rajavartija, Turku
               Helperi, Jussi Sakari, vääpeli, Hämeenlinna
               Heltimoinen, Hannu Juhani, ylirajavartija, Lappeenranta
               Herrala, Erja Helena, ajojärjestelijä, Hamina
               Hiltunen, Jarmo Kalevi, varastonhoitaja, Nastola
               Hovi, Teijo Tauno Ilari, asentaja, Hamina
               Huhtakallio, Ilkka Olavi, vanhempi merivartija, Tampere
               Huhtanen, Anne Johanna, toimistosihteeri, Kaarina
               Hytönen, Ilkka Kristian, asentaja, Jyväskylä
               Hämäläinen, Mikko Petteri, vanhempi rajavartija, Joensuu
               Härkönen, Hans Kristian, vanhempi rajavartija, Kontiolahti
               Jantunen, Sari Anneli, tietopalvelusihteeri, Helsinki
               Jussila, Hannu Tapani, vanhempi rajavartija, Salla
               Juvonen, Pirjo Mia Maarit, osastosihteeri, Mikkeli
               Järvinen, Marko Juhani, ylivääpeli, Jämsä
               Järvinen, Timo Harri Kalevi, vääpeli, Keuruu
               Kahari, Ari Uolevi, ylirajavartija, Taipalsaari
               Kajava, Petri Sakari, vanhempi rajavartija, Kuusamo
               Kalliovaara, Marko Antero, autonkuljettaja, Helsinki
               Karhapää, Jani Tapio, ylirajavartija, Joensuu
               Karppinen, Jouni Johannes, ylivääpeli, Jämsä
               Kerola, Mauri Antero, vääpeli, Lapua
               Kinnari, Kari-Jussi Tapani, vanhempi rajavartija, Joensuu
               Kinnunen, Jyrki Sakari, hitsaaja, Kajaani
               Kivinen, Mika Juhani, vääpeli, Kuopio
               Knuutinen, Sami Johannes, vanhempi rajavartija, Turku
               Koivisto, Jari Heikki Tapani, vääpeli, Kankaanpää
               Koivisto, Petri Tapio, vanhempi rajavartija, Kuhmo
               Koivula, Tony Marko Tapani, vääpeli, Helsinki
               Koivuniemi, Seppo Antero, vanhempi rajavartija, Salla
               Komu, Leo Aukusti, varastonhoitaja, Joensuu
               Korhonen, Kari Juhani, vääpeli, -
               Koto, Marko Olavi, varastonhoitaja, Keuruu
               Krupula, Kyösti Johannes, ylirajavartija, Inari
               Kukkonen, Hannu Tapio, varastonhoitaja, Lahti
               Kumpula, Jaana Marika, materiaalisihteeri, Tampere
               Käkönen, Jaana Helena, osastosihteeri, Somero
               Käppi, Marika Susanna, arkistosihteeri, Mänttä-Vilppula
               Käyhkö, Heikki Tapio, ylirajavartija, Lappeenranta
               Lahtinen, Marja Elisabet, varastonhoitaja, Keuruu
               Laitinen, Risto Heikki, vanhempi rajavartija, Kitee
               Lampiniemi, Eeva-Kaarina, varastonhoitaja, Säkylä
               Larkio, Mari Kristiina, toimistosihteeri, Riihimäki
               Laukkanen, Anssi Juhani, ylirajavartija, Kontiolahti
               Laulainen, Hannu Kalevi, asentaja, Uurainen
               Laurila, Jari Pekka, asentaja, Kouvola
               Lautala, Pekka Petter Antero, ylirajavartija, Lappeenranta
               Lehti, Ari Antero, toimistosihteeri, Espoo
               Leinonen, Antti Tapio, hienomekaanikko, Kajaani
               Leskinen, Teuvo Kalevi, varastonhoitaja, Eura
               Lilja, Kalle Jouni, vääpeli, Maaninka
               Lindgren, Jussi Petteri, toimistosihteeri, Helsinki
               Lindqvist, Seija Orvokki, tietopalvelusihteeri, Kerava
               Lukkarinen, Simo Anssi Ilmari, vanhempi rajavartija, Kontiolahti
               Luusua, Timo Antero, varastonhoitaja, Sodankylä
               Maksimoff, Mika Päiviö, varastomies, Kangasala
               Malinen, Jorma Johannes, ylivääpeli, Jyväskylä
               Malinen, Mikko Ville, vanhempi rajavartija, Joensuu
               Manninen, Henri Markus, vanhempi rajavartija, Kajaani
               Mantila, Pirjo Hannele, taloussihteeri, Keuruu
               Mattila, Ari Tapio, vanhempi rajavartija, Rovaniemi
               Mustonen, Vesa Tapani, ylirajavartija, Kontiolahti
               Mäkinen, Jari Juhani, vanhempi rajavartija, Rovaniemi
               Mäntynenä, Petri Tapani, ylirajavartija, Rovaniemi
               Määttä, Mika Kalevi, vanhempi rajavartija, Kuusamo
               Möttönen, Juha Tapani, vanhempi rajavartija, Suomussalmi
               Nahkuri, Seija Hannele, toimistosihteeri, Kouvola
               Naski, Pasi Olavi, vääpeli, Kankaanpää
               Neuvo, Ari Juha, pursimies, Turku
               Niemelä, Mika Olavi, vanhempi rajavartija, Inari
               Nieminen, Hilja Kaarina, sotilaskotisisar, Kouvola
               Niinijärvi, Timo Tapani, toimistosihteeri, Turku
               Nikki, Maritta Hannele, varastonhoitaja, Kouvola
               Nivala, Jyrki Tapio, vääpeli, Haapajärvi
               Nordin, Markus Gerhard, överbåtsman, Raseborg
               Nousiainen, Raija-Liisa, osastosihteeri, Helsinki
               Numminen, Jari Timo Tapani, varastonhoitaja, Urjala
               Nylund, Tomi Juhani, asentaja, Noormarkku
               Olli, Mika Juhani, vanhempi asentaja, Rovaniemi
               Ollila, Sami Sebastian, vanhempi merivartija, Klaukkala
               Paalanko, Jukka Tapani, vanhempi asentaja, Rovaniemi
               Parkkonen, Soile Hillevi, toimistosihteeri, Helsinki
               Pasto, Timo Heikki, ylimerivartija, Mustasaari
               Patronen, Markus Tapio, ylirajavartija, Rovaniemi
               Perämaa, Jari Kalevi, asentaja, Kankaanpää
               Pietiläinen, Ilpo Tapani, ylirajavartija, Oulu
               Pihlman, Jouni Antero, asentaja, Raisio
               Pirkkanen, Torsti Olavi, pursimies, Raisio
               Pitkäkoski, Jaakko Johannes, ylivääpeli, Siilinjärvi
               Portti, Toni Lasse Petteri, ylirajavartija, Inari
               Rantala, Mikko Johannes, ylivääpeli, Kuopio
               Ranua, Olli Kalervo, ylirajavartija, Kuusamo
               Rauhu, Miia Johanna, pursimies, Turku
               Rautiainen, Jarno Mika Johannes, ylirajavartija, Kajaani
               Riippi, Anssi Mikael, vääpeli, Seinäjoki
               Rumpu, Satu Eira Anneli, sihteeri, Lappeenranta
               Ruoho, Raimo Antero, lataamotyöntekijä, Keuruu
               Rusi, Anne-Mari, taloussihteeri, Loppi
               Salama, Paula Tellervo, sihteeri, Lappeenranta
               Salmela, Hannu Sakari, vartija-vahtimestari, Kouvola
               Salminen, Hannele Kristiina, toimistosihteeri, Raisio
               Salo, Anu-Hannele, toimistosihteeri, Pirkkala
               Salo, Eija Annikki, arkistosihteeri, Valkeakoski
               Salonen, Sari Anneli, kurssisihteeri, Järvenpää
               Sankala, Juha Antero, vanhempi merivartija, Turku
               Sarmiento, Nina Maria, tietopalvelusihteeri, Helsinki
               Selenius, Irina Tuulia, vääpeli, Jyväskylä
               Sieppi, Matti Alfred, asentaja, Piikkiö
               Siira, Markku Heikki, ylivääpeli, Jyväskylä
               Siitonen, Ilkka Tapio, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
               Siivola, Tomi Ilari, vanhempi rajavartija, Rovaniemi
               Sipola, Tuija Helena, toimistonhoitaja, Rovaniemi
               Sotaniemi, Hannu Tapio, vanhempi rajavartija, Inari
               Svärd, Tapio Aukusti, varastonhoitaja, Kajaani
               Tanhua, Jan-Erik, vanhempi rajavartija, Inari
               Tanskanen, Erja Maritta, vanhempi kiinteistönhoitaja, Nurmes
               Tervonen, Jukka Heikki Matias, vääpeli, Kajaani
               Tiitto, Teijo Olavi, vääpeli, Haapajärvi
               Tikkanen, Eero Juhani, asentaja, Ylivieska
               Tolvanen, Mika Petteri, vanhempi rajavartija, Lieksa
               Touronen, Pirkko, sotilaskotisisar, Jämijärvi
               Tuohimäki, Juha Kalervo, vanhempi huoltolatyöntekijä, Ähtäri
               Tyynismaa, Päivi Susanna, vääpeli, Kauhava
               Vaari, Mika Ilkka Juhani, vanhempi rajavartija, Enontekiö
               Vallila, Jan-Magnus Kristian, ylirajavartija, Rusko
               Wallin, Jarmo Juhani, taloussihteeri, Kontiolahti
               Valorinta, Mika Tapani, ylivääpeli, Pirkkala
               Venäläinen, Reijo Kalevi, ylivääpeli, Jyväskylä
               Viinikainen, Tarmo Sakari, ylivääpeli, Jyväskylä
               Viitaniemi, Pirkko, sotilaskotisisar, Kankaanpää
               Vilkko, Mika, ylirajavartija, Lappeenranta
               Wilson, Anna-Maria, pursimies, Kaarina
               Wirén, Kimmo Patrik, liikennepäällikkö, Tampere
               Vires, Petri Allan, asentaja, Hamina
               Virolainen, Pasi Juhani, varastonhoitaja, Orimattila
               Virta, Tiina Irene, vahtimestari, Ylöjärvi
               Virtanen, Anne Mari, osastosihteeri, Jämsä
               Voivala, Jukka Paavo, asentaja, Hämeenlinna
               Vuoti, Lauri Matias, vanhempi kunnossapitoammattimies, Haapajärvi
               Väistö, Matti Tapani, vanhempi rajavartija, Tohmajärvi
               Väisänen, Timo Antero, varastonhoitaja, Kajaani
               Ylinen, Jani Kristian, ylivääpeli, Ilmajoki
               Yhteensä: 154

Suomen Valkoisen Ruusun mitali / Medalj av Finlands Vita Ros orden

               Hakamäki, Tuula Kaarina, sotilasammattihenkilö, Helsinki
               Järvinen, Rami Erik, varastonhoitaja, Kankaanpää
               Kanniala, Rauni Irmeli, laitossiivooja, Oulu
               Kitunen, Tommi Tapio, varastonhoitaja, Sodankylä
               Laakso, Marja-Liisa, siivooja, Nastola
               Liimatainen, Jouko Tapani, kersantti, Mänttä-vilppula
               Mäkelä, Mauri Lauri Olavi, varastomies, Urjala
               Nasi, Outi Sinikka, varastonhoitaja, Sodankylä
               Niemi, Jarmo Juhani, varastomies, Kouvola
               Rihu, Maija Katariina, varastomies, Kouvola
               Ruottu, Petri Janne Ensio, ylikersantti, Vahto
               Saaranen, Jani Kristian, ylikersantti, Jyväskylä
               Santala, Ritva Anneli, huoltolatyöntekijä, Ähtäri
               Sipiläinen, Liisa Hillevi, varastomies, Kouvola
               Suonsaari, Marko Kristian, varastomies, Kotka
               Yhteensä: 15

Kunniamerkkejä yhteensä: 955